AKO UPOKOJIŤ PSA NA SILVESTRA A V KRITICKÝCH SITUÁCIÁCH

Vianoce sa blížia a po zažehnaní predvianočného stresu pre mnohých z nás prichádza obdobie pokoja, harmónie a rodinnej pohody. Po tomto krásnom odpočinku však nastáva čas bujarých osláv a vítania nového roku. Obdobie hluku a petárd. Pre mnoho zvierat tak začínajú chvíle hrôzy, strachu a paniky. Pokiaľ máte doma zvieratko, ktoré obdobie ohňostrojov príliš neoceňuje, pravdepodobne už teraz začínate premýšľať, ako sa na Silvestra pripraviť. Preto Vám prinášame niekoľko zaujímavých rád a prírodných ciest, ako štvornohých priateľov upokojiť. Tipy neslúžia na nápravu porúch, ale ako nástroj na uľahčenie kritického obdobia.

AKO POZNÁM, ŽE JE PES V STRESE A BOJÍ SA

Prejavy strachu a stresu sú u každého jedinca rôzne a majú rozdielnu intenzitu. Psík sa môže triasť, schovávať sa pod nábytok, tlačiť sa na vás, kňučať, prechádzať nepokojne po miestnosti, zrýchlene dýchať, urobiť doma nečakane kalužku na koberec. Niektorí psíci sa naopak počas Silvestra vôbec nevyprázdňujú a odmietajú opustiť teplo domova.

Vystrašeného psíka do ničoho nenúťte, snažte sa mu byť oporou a zaistite jeho bezpečie. Venčite dostatočne včas. Ideálne si na silvestrovské ráno naplánujte dlhšiu vychádzku mimo mesta. Odporúčame radšej venčiť iba na vodítku. Psíka, ktorý sa bojí ohňostrojov, by sme nikdy nemali nechávať počas novoročných osláv osamote, alebo ho dať na stráženie k známym. Psa, ktorý je celoročne vonku, vezmite aspoň na túto jedinú noc dovnútra.

AKO MÔŽEM ZMIERNIŤ STRES

 

1. ĽUBOVNÍKOVÝ OLEJ

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) obsahuje špecifické účinné látky, ktoré majú schopnosť utíšiť nervy, mierniť depresie a chronické bolesti. Prináša vyrovnanosť a napomáha odplavovať úzkosť a nervozitu, ktorú často na svojich psíkov prenášame v predvianočnom období. Zároveň u psa nevyvoláva pocit ospalosti.

Ľubovníkový oleomacerát s hyperforínom odporúčame začať vtierať už 14 dní pred Silvestrom do slabín 1x denne. Ľubovníkový olej by ste nemali používať dlhšie ako 30 dní.

Olizovanie oleja je možné – ALE POZOR – u psov s tráviacimi ťažkosťami alebo s nedostatočnou funkciou pankreasu môže orálny príjem predstavovať veľké zdravotné riziko. Nikdy olej nepodávajte vnútorne bez konzultácie s veterinárom alebo poradňou Dokonalej Lásky. Ľubovníkový olej nikdy nepridávajte do jedla.

Dávkovanie na vtieranie:

 Hmotnosť psa   do 5 kg  5 – 10 kg  10-15 kg  15 – 20 kg  20 – 25 kg  25 – 30 kg  30 – 40 kg  nad 40 kg
 Množstvo 1 ml 2 ml 1,5 ml 2 ml 2,5 ml 3 ml 3,5 ml 4 ml

 

2. AUDIOTERAPIA PRE PSOV

Keď sa ráno prebúdzate, pokojní a spokojní – kde nájdete svojho psa? Pokiaľ smie spať s vami v posteli, tak ho veľmi často pri prebúdzaní nájdete ležiaceho tak, že sa má papuľku položenú na vašom hrudníku. Práve si užíva frekvenčnú audioterapiu a zbiera údery Vášho srdca.

Nejde primárne o hudbu. Ide o frekvenciu. To je to, čo psa zaujíma, čo ho upokojí, čo mu pomôže.

Základom audioterapie je úzka medzidruhová závislosť psa od človeka, ktorá sa vyvíjala po desaťtisíce rokov. Medzi hlavné prvky využívané v audioterapii sú zvuky srdca spokojného a zdravého človeka, relaxačné dýchanie, ozvuky psieho plodu v matkinom brušku a iné.

Na zvládnutie strachu z petárd je vhodná Audioterapia CD1, ktorá slúži na upokojenie, relaxáciu a harmonizáciu. Pri opätovnom púšťaní nacvičených skladieb poskytujete psovi aktívnu psychickú ochranu, preto odporúčame CD alebo mp3 počúvať pravidelne pri aplikácii ľubovníkového oleja a vo chvíľach relaxácie.

Pre upokojenie psa počas silvestrovskej noci pustite známe skladby z reproduktorov (zvuk z notebooku nestačí) nahlas, ktoré psíkovi pomôžu k upokojeniu.

3. LÁSKA 50 Pre rýchle upokojenie

Náš čisto prírodný prípravok LÁSKA 50 Pre rýchle upokojenie obsahuje zmes za studena lisovaných olejov s rastlinnými silicami. Navodzuje príjemné uvoľnenie, odplavuje strach, nervozitu aj stres a dopomáha k celkovej psychickej pohode.

LÁSKU 50 odporúčame psíkovi aplikovať pred vypätými a kritickými sviatočnými situáciami, ako sú napríklad rodinné návštevy medzi sviatkami, cestovanie alebo ohňostroje.

Ako používať prípravok Pre rýchle upokojenie

Do ruky si nakvapkajte cca 10 kvapiek a rozotrite ich po oboch dlaniach. Nastavte spojené dlane psovi ako by ste mu chceli dať napiť a počkajte na jeho reakciu. Pri prvom použití zmes preskúmajte spoločne s Vaším psíkom. Dajte mu čas, nech sa zoznámi so svojim novým pomocníkom na dosiahnutie psychickej pohody. Z nastavených dlaní nechajte psíka inhalovať po dobu 5 až 20 sekúnd. Pokiaľ to psík preferuje, môže inhalovať aj priamo z fľaštičky.

Ako používať prípravok LÁSKA 50 Na rýchle upokojenie psa – ponúkanie látky

Potom jemne votrite prípravok do kože a srsti po stranách krku (v oblasti obojku) a pokračujte až pod uši. Prípravok je možné tiež aplikovať na šatku, ktorú potom psíkovi uviažete okolo krku.

Aplikácia je možná niekoľkokrát denne, v krízových situáciách až 6x denne. Počas silvestrovskej noci odporúčame aplikovať prípravok každé 2 hodiny.

Pokiaľ Vám psík prípravok z dlaní zlízal, potom si naneste do dlaní znova malé množstvo (max. 10 kvapiek) a aplikujte do srsti. Pozor, pri aplikácii niekoľkokrát denne nechajte psa prípravok konzumovať maximálne 3x.

Zatvorenú fľaštičku nechajte v dosahu zvieraťa. Dáte mu tak možnosť riadiť si aplikáciu sám. Buďte pozorní, akonáhle psík začne vyhľadávať fľaštičku, opäť prípravok aplikujte.

4. Tellington TTouch bandážovanie

Ide o špecifický prístup k starostlivosti a výcviku zvierat, vďaka ktorému môžu ľahšie prekonať alebo zmierniť rôzne zdravotné, mentalné a emocionálne problémy. Tellington TTouch vám pomôže pochopiť a pozitívne ovplyvniť svoje zviera, rozvinúť jeho sebadôveru, vytvoriť si harmonický vzťah, zmeniť nežiaduce správanie a prekonať kritické situácie. Táto metóda vedie k zlepšeniu kvality života Vášho psa.

Bandáž okolo tela, anglicky body wrap, je skvelým pomocníkom nielen v období Vianoc a Silvestra, ale aj pri cestovaní alebo pri kontakte s cudzími osobami. Napomáha totiž psovi uvedomiť si sám seba a dodať pocit bezpečia. TTouch mu môže pomôcť si vybudovať sebavedomie vo všetkých oblastiach života bez nutnosti zaoberať sa jednotlivými problémami.

Ako správne bandážovať

Bandáž je elastický obväz, ktorý by mal byť dostatočne pružný, aby nasledoval prirodzené pohyby psa. Bandáž volíme podľa veľkosti psa. Pre malé plemená do 5 kg použite bandáž o šírke cca 3 cm, pre stredné plemená do 20 kg 5 cm a pre veľké plemená bude ideálne 7 cm.

Najprv je dôležité psa s bandážou zoznámiť. Nácvik zahájte ideálne 14 dní pred Silvestrom. Začnite tým, že psíkovi necháte bandáž oňuchať. Potom ju zložte a jemne ho s ňou hlaďte po tele. Pokiaľ je zviera pokojné, položte mu na chvíľu bandáž cez chrbát. Po celú dobu zoznamovania psíka podporujte, chváľte, odmeňujte maškrtou, a ak používate, tak zapojte aj kliker.

Akonáhle zviera zvláda prvú časť úplne pokojne, pristúpte k samotnej bandáže:

1. Bandáž si zmotajte do dlaní a priložte ju z prednej strany krku na psa. Postupne bandáž rozmotávajte až na zadnú časť krku. Tu je dôležité nechať si jeden koniec bandáže dlhší.

2. Medzi lopatky bandáž prekrížte a pokračujte dlhšou časťou pod hrudný kôš.

3. Obe časti spojte k sebe a uviažte jednoduchú mašľu. Bandáž by mala byť uviazaná na psovi voľne a nemala by mu prekážať v chôdzi. Uistite sa, že uzol nie je na chrbtici.

 

Nervovému systému trvá približne 20 minút, než si privykne na novú skúsenosť. Potom v jeho pamäti táto skúsenosť zostáva aj niekoľko hodín. Teda efekt nosenia bandáže pretrvá aj v čase, keď na sebe zviera bandáž už nemá.

Zo začiatku nechajte bandáž na psovi len na krátku chvíľu. Choďte sa s ním aspoň pár metrov pomaly prejsť, aby mal možnosť si zvyknúť. Pozorne sledujte jeho reakcie (chôdzu, držanie tela, dýchanie, správanie atď.) a pružne na ne reagujte. Môže sa stať, že sa pes nebude chcieť pohnúť. Skúste psa podporiť, a pokiaľ to nepomôže, vráťte sa na začiatok a novú pomôcku mu znova pomaly predstavte.

Marta Mannelová – jediná Tellington TTouch trénerka P1 v ČR, webFB

 

Bezpečné miesto

Pre vystrašeného psíka je veľmi dôležité vytvoriť si bezpečné miesto, kde sa bude cítiť dobre. Umožnite zvieraťu vybrať si, buďte mu oporou a pre jeden deň v roku zatvorte oči nad tým, že svoje útočisko našiel v sprchovacom kúte, alebo že sa rozhodol prežiť tento večer vo vašej posteli pod perinou.

Bezpečným miestom môže byť aj prepravka alebo klietka alebo stôl s dekou. Tolerujte svojho štvornohého priateľa a rešpektujte jeho nezáujem ísť sa von vyvenčiť alebo nezáujem o kŕmenie.

Pri vytvorení bezpečného miesta sa nebojte byť kreatívni, rovnako ako v prípade Britty. Jej majitelia jej vytvorili bez väčších nákladov túto parádnu búdku, vďaka ktorej sa fenka doma cíti oveľa bezpečnejšie.

Bezpečným miestom pre Vášho psa môže byť aj papierová búda

 

 

Tip: Pokiaľ nie je hladina stresu veľmi vysoká a pes bude schopný jesť, tak pri petardach prekrmujte obľúbenou maškrtou. Nie je nutné prevedenie nejakých cvikov. Úspech a samotný cvik je už to, že sa nebojí.

6. Je jedna špeciálna látka

Pre znalcov svojho psa prinášame jednu špeciálnu látku. Využívame ju v klinickej praxi a prináša nebývalý efekt u psov v psychickom diskomforte. Či sa jedná o strach alebo utrpenie, psovi prinesie okamžitú úľavu a prospech. Je to extrakt z listu rastliny Viola odorata.

Ako pracovať s Violou

Zavolajte si psíka k sebe a ponúknite mu otvorenú fľaštičku na očuchanie. Ideálne vo vzdialenosti cca 10 cm od nosa. Pokiaľ pes od fľaštičky odchádza, znamená to, že danú látku nepotrebuje.

Akékoľvek ostatné správanie je pri inhalácii normálne. Psík môže občas odvracať hlavu, krčiť sa, zívať alebo kýchať, to všetko je v poriadku. Ak bude chcieť pes olizovať hrdlo fľaštičky, nechajte ho. Môžete si tiež trochu naniesť na prsty, jemne rozotrieť a dať olízať. Pokiaľ chce dlhšiu dobu relaxovať pri otvorenej fľaštičke či viečku, umožnite mu to.

Ukážka, ako psovi ponúkať látky Dokonalej Lásky

Či sa jedná o strach alebo utrpenie, psovi poskytne okamžitú úľavu a prospech.

Používanie extraktu je určené iba pre majiteľa, ktorý je schopný porozumieť svojmu psovi a je schopný rozoznať jeho signály.

Stiahnite si zadarmo príručku

AKO SA NEZBLÁZNIŤ NA KONCI ROKA A PREŽIŤ SO PSOM SILVESTER

Tu nájdete ďalšie odporúčania

 

Upozornenie

Prípravky Dokonalej Lásky nesmú vnútorne užívať gravidné a dojčiace feny a psy s vážnym ochorením srdca, obličiek a pečene. V prípade zníženej funkcie pankreasu a pri akútnom alebo chronickom zápale pankreasu iba vtierajte, ale pes ich nesmie užívať vnútorne. Pokiaľ si nie ste istí užívaním, potom využite našu odbornú poradňu alebo volajte na Linku bezpečia Dokonalej Lásky.

Linka bezpečia Dokonalej Lásky

Michal Babka, tel: 603 421 744, email: poradna@dokonalalaska.cz (v prípade nutnosti rýchleho zodpovedania otázky nepoužívajte email, ale telefonujte).

Linka je tu pre Vás v dňoch na konci roka. V prípade akútnych problémov alebo problémoch s aplikáciou môžete volať kedykoľvek.