AKO FUNGUJE DOKONALÁ LÁSKA
Je to jednoduché…
Ide o to rozhýbať neuróny a naučiť mozog opäť liečiť a správne riadiť organizmus a telo. A tiež ide samozrejme o to dostať do organizmu zvieratka prospešné látky v jedinečnej kompozícii. K tomu vám pomôže Dokonalá Láska. Ale vždy zostane najdôležitejší váš správny prístup k psíkovi a tá vaša – dokonalá láska.
Ktoré miesta sú vhodné pre aplikáciu liečebného alebo preventívneho oleja od Dokonalej Lásky?
Pozrime sa na obrázok – oranžovo označené miesta sú vhodné pre vtieranie oleja.
Olejovú zmes je potrebné votrieť do kože a srsti.
Veľmi rýchlo po votrení do kože psíka začínajú účinné látky kolovať krvným obehom a ďalej pôsobí na nervovú sústavu.
Pri aplikácii oleja sa vyhýbame očiam, ňufáku a genitáliám.
- Bruško – je vhodné miesto pre aplikáciu, pretože osrstenie nebýva tak husté a je tu blízko k miestam rozvodu krvi do obehu. Pre fenečky, ktoré užívajú hormonálnu zmes HPGL alebo pre fenečky užívajúce olej Proti strachu a úzkosti pri falošnej gravidite je to najvhodnejšie miesto.
- Vnútorná strana stehen – pre psíky s veľmi hustou a ťažko prestupnou srsťou to býva jediné miesto, kam možno olej nanášať. Zároveň je to však miesto, ktoré nieje tak dobre vetrané. Občas (našťastie naozaj len občas) sa tu objaví reakcia v podobe zružovenia a prehiatia kože, čo sa týka prípravkov obsahujúcich ľanový olej. Pokiaľ sa taká reakcia na tomto mieste objaví, je lepšie aplikovať olej v iných miestach.
- Hrudník – je vhodným miestom, pretože pes vníma aplikáciu v tomto mieste ako prirodzenú a príjemnú.
- Oblasť medzi ušami, od zátylku až po kohútik – je vhodné miesto, zvlášť keď užívate prípravok Proti bolestiam alebo prípravok Proti hyperaktivite a agresivite.
- Zadná čásť chrbta a koreň chvosta – sú vhodné miesta, pretože psíky vnímajú aplikáciu v týchto miestach ako príjemnú. Tieto miesta sú tiež veľmi vhodné, pokiaľ užívate olej Proti bolestiam.
- Postihnuté miesta – napríklad hojace sa rany, bolestivé miesta, zápaly apod. – môžete oleje nanášať priamo, v prípade rán však len v prípade, že sa už tvorí chrasta a v prípade jaziev po zraste.
AKO MÔŽE VÔŇA OPRAVIŤ NÁLADU, LIEČIŤ TRAUMU ALEBO DOKONCE ZASTAVIŤ ZÁCHVAT?
Používanie rastlinných silíc a ich zmesí má rôzné ciele. Niekedy vtierame olej s účinnými látkami do kože a dostávame tak do organizmu prírodné látky, ktoré tu kolujú a prevádzají svoju liečebnú či preventivnu misiu. Ale okrem účinku na telesný stav a kondíciu vedia esenciálne oleje významne ovplyvňovať i psychiku, mozgové procesy a procesy v centrálnej nervovej sústave. Tohoto účinku docieľujeme u psov i iných zvierat inhaláciou a to buď inhaláciou počas vtierania zmesi do kože alebo samotnou inhalačnoou metódou – použitím difuzéru alebo priamou inhaláciou z ľudských dlaní, kde bola rozotrená účinná látka alebo zmes. Na tento účinok sa teraz zameriame a pokúsime sa vysvetliť, ako je možné, že vdychovanie účinných látok môže ovplyvňovať psychiku alebo dokonca zastaviť prichádzajúci záchvat.
Za vnímání pachových podnětů je zodpovědný první pár hlavových nervů. Jedná se o čichový nerv. V čichové oblasti, tedy v nosní dutině a v oblasti přepážky jsou na sliznici čichové buňky – čidla. V každém nervu vznikne aktivita, když na čidlo dopadne 6 až 10 molekul účinné látky. Pachový vjem vzniká, když je takto podrážděno alespoň čtyřicet nervových vláken. Molekuly jsou absorbovány hlenovým povlakem a pak se dostanou do kontaktu s řasinkami a čidly membrán čichových buněk.
Na tomto mieste je dobré podotknúť, že pes narozdiel od človeka je makrosmát, to znamená, že môže reagovať i na jednotlivé molekuly mastných kyselín, zatiaľ čo člověk ako mikrosmát vníma až omnoho vyššiu koncentráciu účinných látok.
Z tela čuchovej bunky vychádza axon. Tieto axony prechádzajú cez otvory v platničke čuchovej kosti a vstupujú do lebečnej dutiny, kde tvoria pravý a ľavý čuchový bulbus. Čuchový bulbus je primárne čuchové centrum. Axony sú v bulbe vzájomne prepletené do čuchových klbôčok, kde sa nervové vzruchy prostredníctvom neurotransmiterov posúvajú cez synapsie ďalej čuchovými dráhami a do čuchových štruktúr mozgu. Tým sa hovorí čuchový mozog (rhinencephalon). Zahŕňa dôležité útvary – hippocampus, hypothalamus, hypofýzu, limbický systém, amygdalu a ďalšie súčasti.
Podnety, ktoré prichádzajú do čuchového centra a limbického systému, pôsobia na vedľajšie nervové štruktúry a tie ovplyvňujú emočný stav. Okrem vzniku emócií súčasne docháza k aktivácii asociačných reťazcov na pach. Tak sa aktivuje asociačná pachová pamäť. Ďalej podnety precházajú medzi hypofýzou a epifýzou do amygdaly, čo je centrum pamäte psychologických tráum.
Psychologický aspekt pôsobenia zmesí esenciálnych olejov vzniká v dôsledku aktivácie štruktúr čuchového mozgu – limbického systému a amygdaly. Prejavuje sa pôsobením na nevedomej úrovni, ovplyvňovaním nevedomých procesov.
Limbický systém funguje spoločne s retikulárnou formáciou a pôsobí na mozgovú kôru. Nervové vlákna z centrálnej časti mozgu vedú do rôznych častí mozgovej kôry, čo poukazuje na vplyv čuchového analyzátoru na procesy centrálnej nervovej sústavy. Pôsobenie silíc a ich zmesí na mozgovú kôru sa potom prejavuje reguláciou úrovne vedomia – výkonnosti, mozgovej aktivity, motivačného aspektu správania.
Je jasné, že o mnohých procesoch v prírode nemáme ešte ani tušenie. Príroda je nielen krásna, ale i silná a múdra. A sme veľmi vďační, že práve tajomstvo princípu pôsobenia rastlinných silíc a ich využívania pre ľudí, psy a ďalšie zvieratá nám dovolila spoznať.
Prečo sú esinciálne oleje pre psíky skvelé a prečo si na niektoré dať pozor.
Silice si vyrábajú rôzne byliny a dreviny ako ochranu pred spasením bylinožravcami. Ich prospešné účinky začali odhalovať už naši prvotnopospolní predkovia a tiež starovekí Egypťania a Gréci, neskôr Číňania a Indovia. Od polovice devätnásteho storočia sú silice sústavne skúmané i na vedeckej úrovni. Esenciálne oleje získavame z rastlín najčastejšie parnou destiláciou.
Existuje omnoho viac príkladov prospešnosti esenciálnych olejov a ich dôležitosti pre zdravie psíkov. Ale teraz sa zamerajme na tie hlavné.
VLASTNOSTI ESENCIÁLNYCH OLEJOV
Niesú toxické.
Rovnako ako pre človeka i pre psíka je toxické zanášanie organizmu veľkým problémom. Stále častejšie vídame psy s problémami so štítnou žľazou, s artritídou, s črevnými problémami, s chorými obličkami a pečeňou a podobne. Dôvodom je stále väčší nápor toxických látok, respektíve ich dobrovoľné i nechcené vstrebávanie do organizmu. Preto je skvelé, že existuje netoxická prírodná liečba esenciálnymi olejmi.
Ľahko sa aplikujú.
Je to rovnako jednoduché použitie ako u človeka. Odliať z fľaštičky správnu dávku oleja so zmesou silíc a votriet do kože psíka. Alebo môžete pripraviť aromaterapeutický kúpeľ.
Okamžite prenikajú do pokožky a bunkových membrán.
Pri správnej aplikácii sa šíri krvným obehom a tkanivami okamžite behom niekoľkých sekúnd! Esenciálne oleje rýchlo prekonávajú krvnú bariéru a dosahujú amygdale a ďalšie limbické časti mozgu, ktoré riadia nálady, emócie a správanie psíka. Esenciálne oleje môžu zvýšiť množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do limbického systému, zvlášť do šišinky a hypofýzy. Tým sa zvyšuje uvoľňovanie neurotransmiterov a endorfínov, ktoré sú pre psíka prospešné.
Majú vysoký obsah antioxidantov.
Už bezpečne vieme, že i u psíkov antioxidanty znižujú riziko súvisia so starnutím, odstraňujú voľné radikály a zabraňujú bunkovej mutácii. Databáza Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) dokumentuje antioxidačné kapacity mnohých surovín a látok a samozrejme i esenciálnych olejov. Napríklad silica semien mrkvy (alebo silica jalovca) má ORAC hladinu 1.078.700 μTE/100g, to je takmer o milión vyssia hodnota než hladina ORAC u mrkvy, ktorá je 210 μTE/100g.
Pomáhajú pri výcviku a behaviorálnom nacvičovaní.
Kto to zažil, tak dá za pravdu, že cvičiť psíka trpiaceho stresom, úzkosťou alebo hyperaktivitou nieje žiadna radosť. Mnohí skúsení chovatelia a kynológovia si pochvaľujú zmesi esenciálnych olejov, pretože im účinne pomáhajú odbúrať bloky brániace nadšenému a plnému vnímaniu výcviku a správnej koncentrácii psíka.
Vie zabiť väčšinu vzdušných baktérií.
Silice vytvárajú veľmi nepriateľské prostredie pre virusy, baktérie, plesne a parazity. Najmenej u štyroch esenciálnych olejov (čajovník, levanduľa, tymián, mäta pieporná) je vedecky preukázaný ochranný účinok proti MRSA a VRE. Správna zmes silíc dokáže pri správnej priestorovej aplikácii do 12 minút zabiť viac než 99 percent vzdušných baktérií.
Majú viac liečivých vlastností.
Esenciálne oleje sú “heterogenetické”. To znamená, že môžu robiť rôzne funkcie súčasne! Väčšina synteticky vyrábaných liekov je určená len pre jeden konkrétny cieľ a väčšinou so sebou nesú celú radu nežiaducich účinkov a rozhodne ich nemožno označiť za komplexne prospešné.
MÔŽU ESENCIÁLNE OLEJE ŠKODIŤ?
Uistite sa, že používate esenciálne oleje v terapeutickej kvalite. Kozmetické silice môžu pri užívaní narobiť viac škody než úžitku. Bežne sú predávané silice, ktoré boli destilováné pomocou rozpúšťadiel alebo sa dokonca nejedná o skutočné silice, ale o ich syntetické náhrady. Musí to byť uvedené na etikete na fľaštičke, ale býva to nenápadným malým písmom. Schválne, spýtajte sa predavača v obchode, kde predávajú desiatky malých fľaštičiek so silicami,či sú určené k vnútornému použitiu alebo pre votrenie do kože. Najskôr ani nebude vedieť, že so silicami sa niečo také dá robiť.
Čisté oleje v terapeutickej kvalite sú vyrábané parnou destiláciou a neobsahujú žiadne chemikálie. A preto sú také drahé na výrobu a len málokedy sú použité pre výrobu bežných kozmetických produktov. Napríklad 10 ml silice levandule v kozmetickej kvalite sa dá kúpiť za 50 korún. 10 ml silice v terapeutickej kvalite už stojí 125 korún. Je jasné, prečo sa do mydiel, šampónov a iných kozmetických produktov nepoužíva terapeutická silica. Do tých najlacnejších prípravkov ss pridáva ešte skôr chemická substitúcia levandule, jej cena je stokrát nižšia. Ale také “silice” naozaj nemajú s liečbou nič spoločné.
Aromaterapia je veľmi šetrný a pritom účinný spôsob, ako dostávať do organizmu psíka prospešné prírodné látky, čo sú esenciálnr oleje ( silice) a rastlinné oleje v terapeutickej kvalite. Cieľom aromaterapie je liečba psa, poprípade eliminovanie prejavu choroby či poruchy. Veľmi dôležitá je úloha aromaterapie v oblasti prevencie.
AROMATERAPIA PRE ZVIERATÁ
Zvieratá sami v prírode vyhľadávajú pre nich užitočné byliny. Napríklad psovité a mačkovité šelmy majú výskyt bylín v svojom teritóriu zmapovaný a podľa potrieb sa na tieto miesta vracajú a obtierajú si tu kožuch apod. Možno i u vášho psíka ste si všimli podobných tendencií. Dokonalá láska pomáha domácim zvieratám k návratu k prírodným zdrojom zdravia a psychickej pohody. Zvieracia aromaterapia prešla v 20. storočí rýchlym vývojom, ktorý tesne nasledoval pokroky v aromaterapii pre človeka. Dnes je zvieracia aromaterapia bežnou výbavou chovateľov a psíčkarov predovšetkým v USA a v Kanade, ale i v Európe sa dostáva právom na výslnie záujmu milovníkov zvierat. Dokonalá láska je značka prírodných aromaterapeutických prípravkov vyvinutých v spolupráci s veterinármi, aromatológmi a odborníkmi na psychológiu zvierat. Dokonalá láska zahŕňa skúsenosti z vývoja aromaterapie a potrieb chovateľov a psíčkarov. Ešte nikdy nebola aromaterapia tak pohodlná a príjemná pre vás i pre vášho psíka!